# 挑战$100过一周 #
When I wake up in the morning, I have some Qingtuan. I didn't spend a penny. My friend made it and gave it to me. The rose st0 roses are also planted by a friend's house. Wormwood is made from wormwood juice in her yard and made with glutinous rice flour. It's delicious.
Noon shredded potatoes and rice, a classic and economical combination, the cost is less than one dollar
The noodles I eat at night are served with a little leftover vegetables and a little green vegetables. Anyway, what's in the refrigerator, what else can I put in it? Isn't it just to eliminate all the leftovers during the day at night? It costs three yuan.
Do the math. It costs me five bucks a day. I'm amazing.
Show Original
# 挑战$100过一周 #
早上起来吃点青团 这个可一分钱没有花 是朋友自己做了 送我的 。玫瑰馅的 玫瑰也是朋友家自己种的。艾草是她家院子里的 做成的艾草汁 然后用糯米粉做的 很好吃的呢
中午土豆丝 米饭,经典省钱搭配无疑了 成本不到一块钱
晚上吃的面条 配了一点剩菜 加一点绿色蔬菜 反正冰箱里有啥 加放啥呗 晚上不就是把白天剩的饭 都消灭掉吗 成本三块钱吧
算一下 一天居然花费五块钱 我可太厉害了
[{"imgScale":1,"post_id":1726382,"size":null,"image_url":"sns\/53f92006b86cede08a352ba0a599f57e_0x0.jpeg","image_id":507982,"type":null,"imageTagList":[]},{"imgScale":1,"post_id":1726382,"size":null,"image_url":"sns\/06c3a3a0d6f35f0a1baf664f28ab36e0_0x0.jpeg","image_id":507983,"type":null,"imageTagList":[]},{"imgScale":1,"post_id":1726382,"size":null,"image_url":"sns\/d673b8c78025124c3335bc9f93851dd1_0x0.jpeg","image_id":507984,"type":null,"imageTagList":[]},{"imgScale":1,"post_id":1726382,"size":null,"image_url":"sns\/958e9defaeb070f7459d7dd975637c81_0x0.jpeg","image_id":507985,"type":null,"imageTagList":[{"ref_id":329236,"tag_name":"\uc218\uc81c \uc36c\ub4dc\ub77c\uc774 \uc2ac\ub77c\uc774\uc2a4 \uad6d\uc218 - 14.46oz","tag_type":null,"is_sticky":0,"tag_ref_id":null,"rec_id":383208,"type":2,"topic_type":null,"tag_post_id":null,"post_id":1726382,"sticky_dtm":0,"location":"x:0.67,y:0.30024154589371976","image_id":507985,"ref_item_number":"1021080421","tag_ename":null}]}]